”Regeringen har ett ansvar för att finansanställda får rätt förutsättningar”

I en kommentar till regeringens budgetproposition konstaterar Finansförbundets ordförande Ulrika Boëthius att höga ambitioner för finansbranschen behöver mötas med rätt förutsättningar för de anställda.

I budgetpropositionen för 2026 lyfter regeringen flera viktiga utmaningar som finansbranschen står inför, och tydligt ansvar läggs på de finansiella företagen. Företagen behöver bland annat stärka konsumentskyddet, arbeta hårdare för att stoppa bedrägerier och se till att den finansiella sektorn bidrar till omställningen mot ett hållbart samhälle. Det är viktiga prioriteringar, och regeringen föreslår att riksdagen slår fast nya målformuleringar för att understryka finansföretagens ansvar.

Stress, oro och dold övertid

Gemensamt för alla dessa målsättningar är att de ackompanjeras med utförliga regelverk kring hur de finansiella företagen ska följa upp, dokumentera och rapportera arbetet till ansvariga myndigheter. Finansmarknadsregleringen har blivit alltmer komplex de senaste åren, och det är de finansanställda som ytterst ser till att verksamheten lever upp till kraven. En stor del av arbetsdagen går idag åt till att se till att regelverk efterlevs. För detta arbete krävs tillräcklig kunskap om vilka regler som gäller och hur dessa ska tolkas, samt tillräcklig tid för att ställa frågor, göra kvalificerade bedömningar och dokumentera dessa. Om medarbetarna inte får rätt förutsättningar för sitt arbete kan det skapa stress och oro. Det kan även leda till (dold) övertid för att hinna med det administrativa arbetet. I förlängningen kan det också leda till att de höga ambitionerna för finansbranschens ansvarstagande inte uppfylls.

Arbetstagarperspektiv krävs vid ny reglering

För Finansförbundet är det centralt att arbetsgivarna tar ansvar för de anställdas möjligheter att göra ett bra jobb med en hållbar arbetsmiljö. När reglering införs måste den alltid matchas med rätt förutsättningar för anställda att efterleva regleringen. Ansvaret för att företaget som helhet möter gällande regelkrav behöver alltid ligga på företagsledningen, inte på den enskilda medarbetaren. Även regeringen har ett ansvar för att finansanställda får rätt förutsättningar. När ny reglering tas fram måste arbetstagarperspektivet finnas med, för att se till att regleringen är lätt att tolka och följa.

Finansinspektionen spelar en viktig roll

Även Finansinspektionen spelar en viktig roll för att informera och tydliggöra vad kraven innebär i praktiken. Bland annat Internationella valutafonden (IMF) har framhållit behovet av att tillföra ytterligare resurser till Finansinspektionen för att möjliggöra en mer effektiv tillsyn. Finansförbundet noterar att Finansinspektionen i budgeten tilldelas runt 30 miljoner kronor lägre anslag än myndigheten efterfrågat för att klara av de åtaganden man har för nästa år. Finansförbundet känner oro över den prioriteringen,
 

Ulrika Boëthius, förbundsordförande