Finansförbundets åsikter om
Utbildning och kompetensutveckling
Finansbranschen är föremål för en snabb strukturomvandling med uppköp, fusioner och gränsöverskridande verksamhet. Personalens kunnande och kompetens är därför en strategisk och viktig fråga för företagen. Nya produkter, ny teknik och ny lagstiftning, inte minst på EU-nivå, kräver ständigt uppdaterade kunskaper, flexibilitet och omställning hos medarbetarna.
Undersökningar som gjorts om finansmarknaders möjlighet till tillväxt och positionering pekar alla ut ”tillgång på kvalificerad personal” som den viktigaste enskilda faktorn för framgång. Speciellt visar många undersökningar att det kommer att råda stor efterfrågan i framtiden medarbetare som har mycket goda kunskaper i matematik.
Den internationella konkurrensen i kombination med den allmänna kunskapsutvecklingen har gjort utbildning viktigare än någonsin. Konkurrenskraftig kunskap och kompetens är den bästa garantin för ökad anställningstrygghet och större möjligheter på arbetsmarknaden. Det är därför också viktigt att medlemmarnas kunskaper och erfarenheter kan tas tillvara och värderas i arbetet oavsett hur dessa kunskaper har förvärvats.
En god utbildningskvalitet i grundskola, gymnasieskola, högskola/universitet och kompletterande utbildningar som vänder sig till finansbranschen är avgörande för en god branschutveckling. Vi vill se ett offentligt utbildningssystem som kan tillgodose branschens behov av kvalificerad arbetskraft så att den långsiktiga kompetensförsörjningen i företagen säkras. Finansförbundet vill se högskolor/universitet i Sverige med spetskompetens i finansiell ekonomi samt en nära samverkan mellan utbildningsanordnare och finansföretag. Vi anser även att den finansekonomiska forskningen ska ges ökade resurser.
Därför tycker Finansförbundet att
- Medlemmarna ska ges utrymme och tillgång till kontinuerlig kompetensutveckling på arbetstid.
- Lokala kompetensutvecklingsavtal ska finnas på alla företag i finansbranschen.
- Formen för kompetensutveckling ska anpassas till individuella förutsättningar.
- Högskolor/universitet och andra utbildningsanordnare bättre ska anpassa utbildningsutbudet för redan yrkesverksamma så att det blir mer flexibelt avseende när, var och hur studierna ska bedrivas.
- Ålderstaket i studiemedelssystemet ska höjas så att kompletterande studier blir möjligt högre upp i åldrarna
- Satsningar på förstärkt matematikundervisning ska ske i hela det offentliga utbildningssystemet.
- Samverkan mellan högskolor/universitet, finansföretag och Finansförbundet skall öka för att säkerställa ett ömsesidigt utbyte i utbildningsfrågor och för att stimulera finansekonomisk forskning.
Talesperson - Utbildning och kompetensutveckling

Ulla Cederström
ulla.cederstrom@finansforbundet.se
Tel: 08-614 03 22
Kontakta oss
Om oss
Material & avtal
Nyheter & press
A-kassan
In English
Ditt uppdrag





